Jak vybrat cyklistickou bundu a vestu?

Jak vybrat cyklistickou bundu a vestu?

Běžná bunda vás před deštěm ani větrem na kole neochrání, a pokud si koupíte klasickou větrovku nebo nepromokavou bundu, bude vám zase při jízdě překážet. I z tohoto důvodu je nutné si pořídit speciální cyklistickou bundu, případně vestu. Vybírat lze podle několika kritérií. Kterým se budete řídit vy?

Cyklistické oblečení je pro jízdu na kole mnohem pohodlnější.

Typ

Cyklistické bundy

Bundy na kolo často bývají vybaveny reflexními prvky, jsou nepromokavé, odolné vůči větru a zároveň prodyšné. I když se zpotíte, zůstanete v teple a suchu.

Cyklistické vesty

Vesty jsou velmi skladné, vejdou se do každé kapsy. Mnohé také zahřejí a jsou stejně jako bundy odolné proti větru a dešti.

Cyklistickou bundu nepotřebujete, ale hodila by se vám skladná reflexní vesta, kterou využijete nejenom při jízdě na kole? Vyberte si z naší široké nabídky reflexních vest.

Odolnost

Bunda s membránou

Hodí se do větru i chladného počasí. Nepromokavé bundy na kolo s membránou jsou lehké, prodyšné a odvádějí vlhkost. Navíc jsou velmi příjemné.

Neprodyšná pláštěnka

Je levná a nepromokavá, ale bohužel není prodyšná. To znamená, že neodvádí z kůže pot, a tak se můžete snadno zapařit. Doporučujeme ji nosit pouze za deště a to jen v řádu několika desítek minut.

Zimní bunda

Zimní cyklistická bunda vás zahřeje i při nižších teplotách. Je zateplená, prodyšná a také voděodolná a větruvzdorná. Vnitřní vrstva bundy je často vyrobena z fleecu. Zimní bundy také mívají kapuci.

Na podzim a v zimě jistě oceníte zimní bundu na kolo.

Pohlaví

Většinu bund na kolo mohou nosit muži i ženy a odpadá tak starost s řešením toho, zdali je dámská nebo pánská. Přesto si někteří cyklisté a cyklistky potrpí na oblečení určené přímo danému pohlaví. V čem rozdíly mezi cyklistickými bundami spočívají?

Dámská bunda na kolo

Dámské bundy jsou ušity v pestrých barvách, mívají růžový odstín a jsou tvarované pro ženskou postavu.

Pánská bunda na kolo

Pánská bunda se nejčastěji vyrábí v tmavých barvách, ve všech odstínech šedé a černé.

Dětská bunda na kolo

Dětská bunda nese pestrobarevné nebo oblíbené dětské vzory.

V čem jsou cyklistické bundy specifické? Především v tom, že mají cyklistický střih, který je charakteristický prodlouženými zády. Ten respektuje polohu zad při jízdě, a tudíž vám při ní netáhne na záda.

Vlastnosti

Než si cyklistickou bundu pořídíte, zapřemýšlejte nad tím, jaké vychytávky a vlastnosti by se vám u bundy mohly hodit. Bunda na kolo by měla především kopírovat křivky těla, neměla by nikde plandat, nesmí být malá, ani příliš velká. A jaké šikovné vychytávky mohou bundy mít?

  • Voděodolný zip
  • Utěsněné švy
  • Voděodolné lemy na rukávech
  • Větruodolná technologie
  • Reflexní prvky - ty mohou být součástí bundy, anebo si je můžete dokoupit zvlášť v podobě reflexních vest, pásků nebo magnetických klipů

Hřejivost

Existují čtyři typy bund na kolo z hlediska jejich hřejivých vlastností:

Bundy bez zateplení

Jsou ultralehké a vhodné do mírnějšího klimatu, tedy na jaro nebo podzim.

Slabě hřejivé bundy

Materiál je slabší a dobře odvádí pot. Jsou vhodné pro aktivní cyklisty nebo ty, kdo se hodně potí.

Středně hřejivé bundy

Materiál má vyšší gramáž, a proto je bunda při aktivním pohybu dostatečně hřejivá. Zůstává lehká a prodyšná.

Silně hřejivé bundy

Mají termoizolační vlastnosti, které drží teplo. Některé hřejivé bundy mají na zádech odvětrávání.

Zkouška bundy

Jak poznáte, že vám bunda perfektně sedí? Tak, že vám doslova a do písmene padne jako ulitá. Zároveň by se pod ní měly vejít ještě dvě nebo tři tenké vrstvy oblečení. Také si v bundě zkuste sednout. Vyzkoušejte, zdali vás nikde neškrtí, ani když dáte ruce nahoru nebo předpažíte. V ramenou ani v podpaží vás nesmí táhnout.

Bunda na kolo musí dokonale padnout, nesmí být příliš volná, ani by vás neměla obepínat.

Také by se vám neměla vyhrnovat v pase. Pokud dáte ruce nahoru a bundu máte nad pupíkem, zvolte si raději delší. Stejně tak důležitá je délka rukávů. Ty by měly překrývat rukavice, aby se vám pod oblečení nedostala voda ani chlad. Rovněž si vyberte bundu s kolárkem, aby lehce obepínal krk.

Nejčastější otázky

Udrží mě v teple zimní cyklobundy i při teplotách pod bodem mrazu?

Samozřejmě. Existují speciální cyklistické bundy, které jsou vhodné až do minus deseti stupňů Celsia.

Je větrovka na kolo voděodolná?

Většinou ne. Jejím účelem je chránit vás proti větru, abyste neprofoukli. Ale proti dešti vás klasická větrovka neochrání.

Musí mít cyklistická bunda kapuci?

Ty pravé cyklistické bundy kapuce nemívají, ale samozřejmě si můžete pořídit i bundu s kapucí.